E-book - na stiahnutie ZADARMO - Vývoj bábätka mesiac po mesiaci

Pre dieťa je každý pokrok akýmsi míľnikom vo vývoji jeho zručností. Rýchlosť, s akou dané obdobie zvládne, záleží na mnohých okolnostiach. Niektoré deti sú opatrné, iné pádia vpred. Pokrok závisí od vývoja nervového systému dieťaťa a rýchlosť, s akou dieťa zvládne jednotlivé vývojové etapy, nie je neobmedzená. Čo je ale dôležité, aby jednotlivé etapy svojho vývoja NEPRESKOČILO.

Psychomotorický vývoj dieťaťa do jedného roka je rozdelený do štyroch trimenónov. Každý trianon je zakončený takzvanou vrcholnou zručnosťou, ktorú by dieťa malo v tomto období zvládnuť. Termín dosiahnutia týchto zručností je orientačný. Čo je však dôležité, je postupnosť jednotlivých zručností a tiež to, aby dieťa žiadnu z etáp vývoja nepreskočilo. Jedine tak dôjde k prepojeniu všetkých svalových reťazcov a telo sa dostatočne spevní pred záverečnou zručnosťou, čo je stoj a chôdza.

Prvý rok dieťaťa je najrýchlejší. Dieťa sa počas jedného roka a to od narodenia dostane až do stoja. Všetko ide postupne od prvého vzpriamenia, takzvaného pasenia koníčka, cez druhé vzpriamenie, obratu na bruško, až po kľak, sed a následne stoj. Sed a stoj sú vertikálne polohy a vo vývoji dieťaťa spadajú skoro až na koniec.

Náš e-book JiTuli vám pomôže sa v jednotlivých zručnostiach a obdobiach zorientovať a zaznamenať pokroky na pamiatku.