Diastáza

Čo je diastáza?

Diastáza priamych brušných svalov je označenie pre rozostup priamych brušných svalov. Priamy brušný sval je párový a začína na mečovitom výbežku hrudnej kosti a chrupavkách piateho, šiesteho a siedmeho rebrá a končí na lonovej kosti v panvici. Po dĺžke z oboch strán prilieha doprostred na väzivový pruh (linea albumu). Keď sa svaly rozostúpia, väzivo sa roztiahne do strán.

Prečo je diastáza problém?

Brušné svaly tvoria oporný systém pre chrbát a orgány. Pokiaľ dôjde k rozostupu, oporný systém sa oslabuje, a jeho funkciu musí zastúpiť len väzivové tkanivo. Väzivo nie je tak dobrý oporný systém ako svaly. Diastáza brušných svalov teda predstavuje riziko problémov s chrbticou, vystúpeného brucha a pupku a vzniku pupočnej prietrže.

Čo spôsobuje diastázu?

Príčinou rozostupu je sústavné napínanie väziva do strán a pôsobenie sily a tlaku na väzivový pruh, ako zvnútra, tak zvonku. Najčastejšou príčinou u žien je tehotenstvo. Až sedemdesiat percent žien, ktoré prešli tehotenstvom, majú diastázu, ale často si to ani nie sú vedomé. Pokiaľ teda vyzeráte ako tehotná, aj keď už máte rovnakú váhu ako pred otehotnením, trpíte s najväčšou pravdepodobnosťou diastázou. Vystúpené bruško nie je tuk – to sa vaše vnútorné orgány tlačia von oslabeným väzivovým tkanivom.